PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=823437}
5,8 15 495
ocen
5,8 10 1 15495
4,5 23
oceny krytyków
Legiony
powrót do forum filmu Legiony

Ze względu na dopracowanie historyczne, uwagę poświęconą detalom i słynną szarżę pod Rokitną, gdy z 64 ułanów powróciło 6 i zginęli między innymi Zbigniew Dunin-Wąsowicz ( Borys Szyc) i Jerzy Topór -Kisielnicki (Antoni Pawlicki). Jestem patriotką, kocham moją historię i cieszę się, że wreszcie zacznie się mówić o tych wspaniałych chłopakach, którzy byli zalążkiem Wojska Polskiego.

ocenił(a) film na 8
agiuta

Wspaniale napisane. Tak cieszy gdy Polacy są dumnie ze swojej historii i głośno mówią o tym, że są patriotami. Serdecznie pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 10
aam38

Dziękuję. Myślę, że jest z czego być dumnym. 123 lata niewoli i Polacy pozostali Polakami. Ja też dziękuję, Panu/i po prostu że wciąż są tacy Ludzie.

ocenił(a) film na 6
agiuta

do tej 123 letniej niewoli, nie trafilismy przypadkiem. Doprowadzili do niej tez miedzy innymi ludzie, ktorzy wtedy uwazali sie za patriotow. A wszystko co robili, uwazali ze robia dla swietnosci Rzeczypospolitej, tak samo jak obecnie nam rzadzacy, ktorzy spychaja nasz na wschod. Wiec z tym patriotyzmem to bym, tak nie szarzowal.

ocenił(a) film na 6
domin_4

kolega chyba leków nie wziął

ocenił(a) film na 6
dejker

Kolegami nie jestesmy januszku

ocenił(a) film na 5
domin_4

Patriotyzm to cnota. Tak samo jak wolność, przyjaźń, miłość, szacunek. A to, że niektórzy wycierają (i wycierali) sobie mordy ideami i cnotami to już inna para kaloszy.

ocenił(a) film na 6
awesta

"Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią"

domin_4

Czyje to słowa? Prawidłowo pojmowany patriotyzm nie ma nic wspólnego z nienawiścią. Patriota nie musi być szowinistą. Przeciwnie. Uważam, że szowinizm może nawet działać na szkodę własnej ojczyzny.

domin_4

Nie patrioci a sprzedawczycy. Polecam powtórzyć definicję patriotyzmu, bo wyprzedawanie stanowisk, ziem, urzędów za dobra materialne, obcym władzom nie kwalifikuje się jako patriotyzm.

ocenił(a) film na 10
Pallantides

Łatwo ocenić kto jest Polakiem, a kto folksdojczem!!!

ocenił(a) film na 7
domin_4

W naszym narodzie zdarzali się wspaniali ludzie, ktorzy byli wielkimi wojownikami, a i rowniez zdarzali sie zdrajcy, dla których tylko własna prywata była ważna. Tak jak i wspaniałe umieliśmy wygrywać tak wielki mielismy upadek. Ale podnieśliśmy się. Z trzech mocarstw wydarliśmy bez zadnej pomocy własny kraj. Już nie tak wielki i niepokonany, ale też nie taki ostatni. Np. tacy Szkoci od średniowiecza nie mogą sie uwolnić od jednych Anglików.

domin_4

CAŁKIEM ODWROTNIE IDIOTO

domin_4

Śmieszne. Do upadku doprowadzili właśnie tacy co dbali o własny interes a nie interes narodu - przekupieni posłowie, pożyteczni idioci wroga oraz zwykli zdrajcy biegający do sąsiadów o interwencję.
""Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią"
Widać że nie masz pojęcia czym jest patriotyzm.

ocenił(a) film na 5
domin_4

Jak sobie chcesz o polityce porozmawiać to zmień forum. Twoja wypowiedź nic nie wnosi do wątku, a ja zmarnowałem czas na jej odczytanie, a teraz dodatkowo na strofowanie Ciebie.

domin_4

chyba, że na bliski wschód to zgoda

domin_4

Oczywiście że nie przypadkiem, tylko przez żydów. Proszę poczytać. Jak w obecnych czasach chcą Polskę poróżnić.

domin_4

Ale zaraz, o targowicy mówisz?

ocenił(a) film na 3
agiuta

Film kiepski pluje na groby naszych bohaterów. Po co komuniści się tak wysłali w tworzeniu czlowieka sowieckiego . Skoro on tu już był. O czystkach inteligencji nie wspominając.

ocenił(a) film na 10
agiuta

Też jestem patriotką i kocham Polskę. Nie ma co dyskutować z plującymi na Polskę. Tacy ludzie zawsze byli i będą. To my musimy być silni - Bóg, Honor, Ojczyzna!!! Niech żyje Wolna Polska!!!! Bo taka Polska jest obecnie!!!!

ocenił(a) film na 2
Donka_Nyca

Polska czyli co? Nie przypadkiem ogół ludzi? Ogół nacji i społeczeństw zjednoczonych pod jednym biało-czerwonym sztandarem? Ludzi o różnych kulturach, językach (gwarach), wyznaniach i poglądach? Czy się zapędziłem?
Czy takiej Polski nie chcemy? Bo chyba Ci którzy głośno krzyczą o patriotyzmie rozumieją go w dość pokrętny sposób. Zajrzyjmy do legionów, do Polski z czasów odradzania się niepodległości. Tam był tygiel narodowościowy... Po prostu dziś piszemy historię na nowo, na potrzeby obecnych czasów...

Scrach

Polakiem jest ten kto się nim czuje i jest gotów pracować na rzecz przetrwania narodu w jakikolwiek sposób. Nie wiem o jakich ludziach i o innych kulturach, gwarach mówisz. Zarówno Tatarzy jak i Kaszubi czy Ślązacy są w większości patriotami polskimi. Ich odrębność kulturowa nic nie zmienia. Gdzie niby w Legionach był tygiel narodowościowy? No chyba że mówisz wprost o wojsku cesarstwa austriackiego - tam owszem był tygiel.
A jeśli mówisz o II RP to niestety projekt państwa multikulti legł we wrześniu 1939 roku podczas atakowaniu polskich oddziałów pogranicza przez Białorusinów, Żydów i inne mniejszości na wschodzie i później podczas rzezi wołyńskiej. I mam nadzieje że nikt nie będzie próbował powtarzać starych błędów.

ocenił(a) film na 2
ediz4

Właśnie mówię o czasach odrodzenia Państwa Polskiego w początkach XX w. Uważasz, że był to kraj narodowościowo jednolity? "Projekt państwa multikulti legł we wrześniu 1939..." - nie wydaje mnie się, bowiem cały naród, a nie wybrane jednostki, dostał się pod okupację niemiecko-radziecką.

No widzisz, Ty masz taką definicję patriotyzmu. Ja mam inną, a koleżanka wyżej pewnie również ma inną... Czy to, że inaczej patrzymy na pojęcie patriotyzmu sprawia, że jesteśmy mniej lub bardziej Polakami?

Scrach

Cała ówczesna Polska dostała się pod okupację ale w zasadzie wszystkie mniejszości narodowe oblały test z bycia Polakami. To jest de facto upadek projektu multikulti.

"No widzisz, Ty masz taką definicję patriotyzmu. Ja mam inną, a koleżanka wyżej pewnie również ma inną... Czy to, że inaczej patrzymy na pojęcie patriotyzmu sprawia, że jesteśmy mniej lub bardziej Polakami?"
Nie. To nie jest moja definicja a słowa osób które patriotyzm w Polsce budowali po uzyskaniu niepodległości.
https://niezlomni.com/wp-content/uploads/2016/07/wincenty-lutoslawski.jpg
Jeśli więc jesteś z gatunku ojkofobów plujących na Polskę to jesteś tylko Polakiem w paszporcie.

ocenił(a) film na 2
ediz4

Rozumiem jest "pewna grupa ludzi" którzy przydzielają ten zaszczytny status? :-)

ocenił(a) film na 2
ediz4

Nie znam żadnego Polaka, który pluje na ten kraj, wręcz przeciwnie, znam wielu którzy mają obsesję graniczącą z fanatyzmem. Problem w tym, że to co "nasze", co "rodzime" bardzo ewoluuje i możemy się na to obrażać, możemy zamykać granice (fizyczne i umysłowe) ale tak naprawdę nic to nie zmieni. Po prostu będziemy się jeszcze bardziej bali przed utratą tego co "nasze". No i pytanie "czy potrafimy to zdefiniować i właściwie kto chce nam to zabrać?"
Myślę że naród tworzą ludzie, a ludzie się zmieniają, wolno bo wolno, ale się zmieniają. Więc i Polska się zmienia. No i najłatwiej zacząć po prostu pod siebie: w co wierzę, jakie mam wartości w życiu, co jest w tym kraju co kocham, czego nie znoszę, jaka jest nasza historia i jak nas to ukształtowało, jaką chcemy mieć przyszłość i co możemy z tym zrobić. Generalnie - świadomość. Coś, co niestety jest rzadkością w obecnych czasach. Nie sądzisz?

Scrach

A termin ojkofobia coś Ci mówi? Skąd taka jego popularność? Skąd się wzięło na forach, serwisach społecznościowych pełno wpisów używających z pogardą słów o Polsce oczywiście wypowiadanych przez samych obywateli Polski? Bo jak zapewne wiesz gdyby takie wpisy były o Żydach czy Niemcach to byłyby ścigane.
"Rozumiem jest "pewna grupa ludzi" którzy przydzielają ten zaszczytny status? :-)"
A co to zmieni że ktoś powie że Polakiem to Ty raczej nie jesteś? Nic.
"Problem w tym, że to co "nasze", co "rodzime" bardzo ewoluuje i możemy się na to obrażać, możemy zamykać granice (fizyczne i umysłowe) ale tak naprawdę nic to nie zmieni. Po prostu będziemy się jeszcze bardziej bali przed utratą tego co "nasze". No i pytanie "czy potrafimy to zdefiniować i właściwie kto chce nam to zabrać?"
Co według Ciebie ewoluuje? Nasza tradycja i wartości? Nie wydaje mi się. Może się zmieniać bezkrytyczne podejście do pewnych postaci czy instytucji ale rugowanie ich wkładu w budowaniu polskiej świadomości narodowej to jest zakłamywanie historii. No chyba że ktoś a jest takich wielu zaczynają nazywać się albo mitteleuropejczykami albo europejczykami a nie Polakami. Ich sprawa ale niech nie wycierają sobie gęby patriotyzmem próbując rugować etos patriotyczny se społeczeństwa.

ocenił(a) film na 2
ediz4

"Skąd się wzięło na forach, serwisach społecznościowych pełno wpisów używających z pogardą słów o Polsce..."
Moim zdaniem czynników może być wiele np. ostatnie podziały społeczne czyt. lewacy i prawacy, chęć wyróżnienia się w tłumie swoimi skrajnymi poglądami, ale też świadomość (lub jej brak) dot. tego jak się zmienia nasz kraj, jak w ostatnich latach właściwie każda instytucja publiczna się upolitycznia, a agitacja obywateli wchodzi na bardzo niezdrowy poziom. Inna sprawa że nasza historia jest długa, zawiła i niejednowymiarowa. Można na nią patrzeć z wielu punktów widzenia. Chociażby nasz mąż stanu Piłsudzki - jego wkład w odbudowę państwa Polskiego jest niepodważalny, ale przewrót majowy zapisał się czarną kartą w jego życiorysie. Inne popularne tematy typu AK czy Powstanie Warszawskie - parzymy na nie z perspektywy czasu. Łatwo jest oceniać z tej pozycji. Czy chociażby wkład Unii Europejskiej w rozwój naszego państwa.
Niestety niewiele osób potrafi lub chce im się samodzielnie myśleć/szukać/czytać. Łapią się na populistyczne hasełka i przekazują je dalej bez pomyślunku. Oczywiście nazywają sami siebie patriotami, ale w mojej ocenie to właśnie ślepy patriotyzm, bo go nie rozumieją, nie potrafią wyjaśnić swoich poglądów na dany temat, wierzą ślepo "autorytetom"...

Scrach

"Moim zdaniem czynników może być wiele np. ostatnie podziały społeczne czyt. lewacy i prawacy, chęć wyróżnienia się w tłumie swoimi skrajnymi poglądami, ale też świadomość (lub jej brak) dot. tego jak się zmienia nasz kraj, jak w ostatnich latach właściwie każda instytucja publiczna się upolitycznia, a agitacja obywateli wchodzi na bardzo niezdrowy poziom.?"
Co ma podział polityczny wspólnego z patriotyzmem. Wszak obydwie strony tytułują się tymi prawdziwymi patriotami nieprawdaż? Jak zatem osoba tytułująca się patriota może pogardliwie pisać o własnym kraju?
"Inna sprawa że nasza historia jest długa, zawiła i niejednowymiarowa. Można na nią patrzeć z wielu punktów widzenia. Chociażby nasz mąż stanu Piłsudzki - jego wkład w odbudowę państwa Polskiego jest niepodważalny, ale przewrót majowy zapisał się czarną kartą w jego życiorysie."
Jakie to ma znaczenie? Wszak pisałem o tym na początku. Można inaczej oceniać niektóre postacie - wytykać im błędy ale nazywanie Piłsudskiego krótko dyktatorem czy zbrodniarzem to już walka z tożsamością narodu a nie dyskusja historyczna. Podobnie jest z bezpardonową walka z kościołem. Neguje się rolę wiary choćby w walce z komunizmem. O tym też pisałem wyżej.
"Inne popularne tematy typu AK czy Powstanie Warszawskie - parzymy na nie z perspektywy czasu. Łatwo jest oceniać z tej pozycji. Czy chociażby wkład Unii Europejskiej w rozwój naszego państwa."
J. W. Nie ma znaczenia ocena celowości wybuchu powstania to uczczenia ofiar powstania. Wszak nie zabili tych ludzi decydenci a okupanci. I nie wiem po co tu mieszasz Ak bo jednak ich działalność jest dość jednowymiarowa. Chyba tylko skrajny antyPolak mógłby negować ich działalność

ocenił(a) film na 2
ediz4

Co to znaczy pogardliwie pisać o własnym kraju? Czy krytyka obecnych, jak historycznych wydarzeń również jest pod to podpięta?
Bo jeśli tak, to uważam że to właściwe działanie, o ile krytyka jest czymś rozsądnym poparta.

Podział polityczny ma bardzo dużo wspólnego z patriotyzmem. M.in. zachęca wybrane grupy do marginalizowania innych pod hasłami "wrogów narodu"...

Co do Piłsudzkiego - pełna zgoda. Uważam podobnie jak Ty. Co do roli kościoła w czasach PRL, również. Co do roli Kościoła obecnie, uważam że skończy się to tak jak w Irlandii. No i warto też pamiętać, jak doszło do tego że ta kraina została przekonwertowana na nauki Chrystusowe...

Nooo działaność AK też nie jest jednowymiarowa. Mimo wszystko wydawali wyroki śmierci przez sąd podziemny, który nie był (bo nie mógł być) oficjalnym organem sądowniczym. Inna kwestia to zamachy AK, w których również ginęli niewinni ludzie, czy Powstanie Warszawskie które też nie jest jednowymiarowe. Oczywiście to są czasy wojny, a wojna jak wiadomo nie rządzi się żadnymi prawami. Jak najbardziej należy im się pamięć i chwała za ich bohaterskie czyny. Nie znam nikogo kto by się targnął na zasadność istnienia Państwa Podziemnego...

Scrach

"Co to znaczy pogardliwie pisać o własnym kraju? Czy krytyka obecnych, jak historycznych wydarzeń również jest pod to podpięta?
Bo jeśli tak, to uważam że to właściwe działanie, o ile krytyka jest czymś rozsądnym poparta."
Bolzga, P0laczki itp, itd. Mówi Ci to coś? o krytyce pisałem wyżej. Krytykować można wszystko ale w granicach rozsądku.
Krytyka decyzji o powstaniu - Znowu płaczą o tym samobójstwie
Krytyka działań Piłsudskiego - Piłsudski to morderca i faszysta
itp, itd.
"Podział polityczny ma bardzo dużo wspólnego z patriotyzmem. M.in. zachęca wybrane grupy do marginalizowania innych pod hasłami "wrogów narodu"....
A drugie grupy od nazywania drugich faszystami bo maszerują w święta narodowe czy wręcz za używanie hasła bóg, honor, ojczyzna z którymi na ustach zginęło wielu żołnierzy walcząc o wolność. Ba - jest nawet posłanka pewnej partii która to hasło w pewnym sensie "sprofanowała" stojąc pod pomnikiem
https://m.salon24.pl/a5bd58048edcf025ea387df0b5e664fd,860,0,0,0.jpg
Czy to jest w jakikolwiek sposób wytłumaczalne patriotyzmem? Nie wydaje mi się.

ocenił(a) film na 2
ediz4

Daj spokój, mali ludzie, nie mają nic do powiedzenia, to gadają jakieś banialuki, żeby było o nich głośno. Trzeba im tylko współczuć...

ocenił(a) film na 1
Scrach

Pisanie, że każda instytucja polityczna się upolitycznia - jest nieporozumieniem. Pewną uciążliwością i problemem jest to, że instytucje niepolityczne się upolityczniają. Natomiast nasza demokracja cierpi na tzw. syndrom "owoców zatrutego drzewa". Brak dekomunizacji w 1989 roku zaowocował niemożnością zorganizowania w miarę demokratyczny sposób życia społecznego. Okazuje się, że w takich warunkach wyjściowych - z okresu 50 lat komunizmu, zamiast 25, będziemy wychodzić kolejne 100 lat, przy założeniu że wektor tego procesu nie zostanie trwale odwrócony i to się mimo wszystko uda.

Scrach

Bóg Honor Ojczyzna co w tym pokretnego, to dość proste?
Obecne czasy to będzie unijny lewacki kolhoz

ocenił(a) film na 2
DonVitoCorleone

Proste dla prostych ludzi. Nie mamy wojny o niepodległość. Żyjemy w pokoju. W czasach pokoju najważniejszy jest rozwój. Czasy się zmieniły. Religia już nie odgrywa takiej roli jak jeszcze 40, czy 80 lat temu. Jednak warto by w czasach prosperity nie zapominać kim się jest i skąd pochodzi. Unia też się zmienia, bo zmieniają się nastroje w państwach członkowskich...

ocenił(a) film na 2
agiuta

Cieszę się,że Jesteś patriotką i kochasz historię,ale fajnie by było jakby za tą miłością poszła jeszcze jakaś elementarna wiedza.,a jakbyś takową posiadała to byś temu gniotowi nie dała 9. Ten film jest anty-historyczny, jedna wielka bujda,poza tą szarżą ,świetnymi kostiumami i zdjęciami ( za to moje gwiazdki ). Sztandarowy przykład jak mając spory budżet można sp...ć scenariuszem i dialogami dobrze zapowiadający się film.

agiuta

Byłbym bardzo ostrożny z tym dopracowaniem historycznym. Fakt że naprawdę trudno byłoby odtworzyć każdą sylwetke zgodnie z epoki przy takiej ilości. Ten temat napewno nadrabiają grupy reko które brału udział w filmie. Ale jak zobaczyłem że na początku wojny użyli granatu który dopiero wszedł na wyposażenie 1916 to ręce opadły.

Wychwala się szarże i poświecenie pod Rokitną zapominając że po drugiej stronie tak samo w carskich mundurach strzelali polacy którzy również śnili o wolnej polsce. Pierwsza wojna światowa była dla nas wojną domową.

Rozdarcie narodu pokazuje chociażby pomijana zwrotka w pieśni "My pierwsza brygada" Nie za bardzo wpisuje sie w uroczystości czy chociażby apele szkolne.W zależności od wersji przekaz jest ten sam.
"Pamięta wszak Warszawa chwile gdy szara garść legionów szła
Krzyczano nam germanofile
Z pod oka znów spłynęła łza"

ocenił(a) film na 10
agiuta

Film był bardzo dobry, świetny Baka i Frycz

ocenił(a) film na 1
agiuta

Niezależnie od dumy z polskiej historii lub jej braku, ten film to artystyczne dno i filmowe nieporozumienie. Niepojęte, że jak raz na jakiś czas, z reguły z okazji rocznicy historycznej, uda się zgromadzić środki pozwalające na jaki taki rozmach filmowy, to trafiają one do nieudaczników. I problem zaczyna się na poziomie, który teoretycznie jest najtańszy - braku skryptu, który chociaż przez chwilę leżał koło scenariusza filmowego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones